MP
Początkujący dyskutant

Dołączył: 26 Gru 2009
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 17:03, 07 Lut 2010 Temat postu: Diagnoza depresjI |
|
|
Diagnoza depresji jest wbrew pozorom łatwa, chociaż ze względu na wielopostaciowość choroby, nie ma żadnego jednego testu, który stwierdzałby obecność depresji. Jednym ze źródeł pomocnym w rozpoznawaniu depresji jest czwarte wydanie Podręcznika diagnostyki i statystyki zaburzeń psychicznych (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition), w piśmiennictwie medycznym określane skrótowo jako DSM-IV. Wg DSM-IV do rozpoznania epizodu dużej depresji niezbędny jest co najmniej dwutygodniowy okres obniżonego nastroju lub też utraty zainteresowania wszystkimi niemal czynnościami i płynącym z nich przyjemnościom. Dodatkowo, w tym samym czasie, musi wystąpić pięć lub więcej spośród wymienionych niżej objawów:
depresyjny nastrój przez większość część dnia
zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności
wyraźny wzrost lub spadek wagi
bezsenność albo nadmierna senność
pogorszenie panowania nad ruchami ciała
wrażenie zmęczenia
poczucie własnej bezwartościowości i winy
spadek sprawności myślenia i koncentracji
powracające myśli o śmierci i samobójstwie
Są to symptomy dużej depresji chociaż granica pomiędzy depresją dużą (endogenną) a przewlekłą depresją nerwicową (obecnie klasyfikowaną jako dystymia) jest często nieostra. Warunkiem rozpoznania dystymii (wg DSM-IV) jest depresyjny nastrój utrzymujący się przez większą część dni w ciągu co najmniej dwóch tygodni. Dodatkowo muszą wystąpić nie mniej niż dwa z następujących objawów:
spadek lub wzmożoność apetytu
nadmierna senność lub bezsenność
poczucie zmęczenia lub braku energii
obniżone poczucie własnej wartości
trudności ze skupieniem uwagi albo podejmowaniem decyzji
poczucie beznadziejności
Powyżej przedstawiliśmy dwa podstawowe rozpoznania depresji (depresję ciężką i dystymię), choć trzeba zdawać sobie sprawę, że typów choroby jest jeszcze kilka (więcej w dziale: Rodzej depresji), a sam podział i kryteria diagnostyczne niejasne. W Polsce DSM-IV jest pomocniczy, a od 1998 roku obowiązuje klasyfikacja ICD-10 czyli 10. Rewizja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia (International Classification od Diseases). W ICD-10 w ogóle nie ma nazwy "duża depresja"! są natomiast "zaburzenia depresyjne" (depresive disorder) oraz "nawracające zaburzenia depresyjne (recurrent depresive disorder). (tabela ICD-10 w dziale: Klasyfikacja ICD-10).
Post został pochwalony 0 razy |
|
|